Povećati konkurentnost domaćih poljoprivrednih proizvođača

Bez autora
Mar 15 2015

Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Snežana Bogosavljević-Bošković održala je danas uvodno predavanje na tradicionalnom 20. savetovanju o biotehnologiji sa međunarodnim učešćem na Agronomskom fakultetu u Čačku. Bogosavljević-Bošković je, obrazlažući temu „Pretpristupni fondovi EU za podršku ruralnom razvoju“, istakla da je resorno ministarstvo dobilo ogromnu odgovornost i obavezu da pronađe rešenja za nacionalne probleme u oblasti poljoprivrede, ruralnog razvoja i zaštite životne sredine. Ona je podsetila na to da se rešavanje pomenutih problema sprovodi u uslovima štednje, koja treba da doprinese uspešnom ekonomskom oporavku zemlje. Sa druge strane, kako je navela, neohodno je u istom tom periodu uspešno obaviti proces pregovora o pristupanju EU u pomenutim oblastima, koje čine približno 70 odsto pregovaračkog procesa.

Povećati konkurentnost domaćih poljoprivrednih proizvođačaMinistar poljoprivrede i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Snežana Bogosavljević-Bošković održala je danas uvodno predavanje na tradicionalnom 20. savetovanju o biotehnologiji sa međunarodnim učešćem na Agronomskom fakultetu u Čačku.

Bogosavljević-Bošković je, obrazlažući temu „Pretpristupni fondovi EU za podršku ruralnom razvoju“, istakla da je resorno ministarstvo dobilo ogromnu odgovornost i obavezu da pronađe rešenja za nacionalne probleme u oblasti poljoprivrede, ruralnog razvoja i zaštite životne sredine.

Ona je podsetila na to da se rešavanje pomenutih problema sprovodi u uslovima štednje, koja treba da doprinese uspešnom ekonomskom oporavku zemlje.

Sa druge strane, kako je navela, neohodno je u istom tom periodu uspešno obaviti proces pregovora o pristupanju EU u pomenutim oblastima, koje čine približno 70 odsto pregovaračkog procesa.

Bogosavljević-Bošković je naglasila da je posebno važno usvajanje Strategije razvoja poljoprivrede i ruralnog razvoja za period od 2014. do 2024. godine, jer su svi ciljevi i zadaci u okviru tog dokumenta kao polaznu osnovu imali strateške okvire EU.

Prema njenim rečima, izrada Nacionalnog programa poljoprivrede biće završena u toku ove godine, dok se Nacionalni program ruralnog razvoja za period od 2014. do 2020. godine nalazi pred usvajanjem.

Naša zemlja je uspešno obavila i eksplanatorne i bilateralne skrininge iz poglavlja 11, 12, 13, kao i iz Poglavlja 27, koje se odnosi na zaštitu životne sredine, podsetila je ona.

Bogosavljević-Bošković je napomenula da je Evropska komisija 20. januara usvojila IPARD program, čime je Srbiji omogućeno raspolaganje sa približno 175 miliona evra za period do 2020. godine.

Osnovna namena ovih sredstava, kako je objasnila, jeste dostizanje standarda Evropske unije i povećanje konkurentnosti naših poljoprivrednih proizvođača.

Jedna od ključnih tačaka uspešnosti ovog procesa jeste da znanja o konkursnim procedurama budu dostupna svim registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima, poručila je ona.

Na tome će se, kako je istakla, zajednički raditi sa svim učesnicima ovog procesa, a pre svega putem osposobljavanja naših poljoprivrednih i stručnih savetodavnih službi za IPARD procedure, zaključila je ona.

Bogosavljević-Bošković i njeni saradnici su nakon predavanja posetili Poljoprivrednu savetodavnu i stručnu službu u Čačku.

Na savetovanju su predstavljeni naučni i stručni radovi iz oblasti poljoprivrede i prehrambene tehnologije, a učestvovalo je približno 20 preduzeća - izlagača iz oblasti semenarstva, zaštite bilja i opreme za poljoprivredu.

Skup je okupio značajan broj agronoma, poljoprivrednih proizvođača, udruženja, savetodavne stručne službe, predstavnike lokalnih samouprava i druge.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik