Tržište novih putničkih automobila u Srbiji nastavilo je da raste tokom prve polovine godine, saopšteno je u Srpskoj asocijacijaciji uvoznika vozila i delova.
Najveći rast beleže vozila sa euro 5 standardom, ipak stariji modeli sa euro 3 i euro 4 motorima i dalje čine značajan deo uvezenih polovnjaka.
Prosečan automobil u Srbiji stariji je od 17 godina. Uporedo sa interesovanjem za starije polovnjake, raste I interesovanje za nova putnička vozila, pokazao je presek stanja na tržištu automobila u prvoj polovini godine. Novi je svaki peti uvezeni automobil.
Među prvi put registrovanim novim vozilima prednjače automobili na benzinski pogon, a značajan je I porast popularnosti hibridnih vozila. Dizel motore bira sve manji broj građana, a Istovremeno, zabeležen je i ozbiljan pad prodaje lakih komercijalnih vozila.
Kupci novih vozila uglavnom su pravna lica, dok se većina građana i dalje odlučuje za polovne automobile, starije od deset godina.
Od početka godine, uvezeno je skoro pet puta više polovnih nego novih automobila. Dostupni podaci pokazuju i da je značajan deo tih vozila starije generacije, sa nižim ekološkim i bezbednosnim standardima.
Blago opada broj uvezenih vozila sa zastarelim Euro 3 i Euro 4 standardom – čiji je uvoz zabranjen u gotovo svim evropskim zemljama. O uticaju na kvalitet vazduha pri kupovini vozila ne razmišljamo mnogo, jer je presudan faktor uglavnom cena koja ostaje stabilno visoka, ali opravdana rastom potražnje I rastućim troškovima transporta i uvoznih dažbina, ističu prodavci.
„Lagan je rast cena u pitanju, ima tu poneki momenat da cene padnu, ali se brzo vrate na taj neki nivo, zato što cene u nabavci sve vreme idu ka gore, tako da nema osnove da kod nas bude nekog ozbiljnijeg pada cena i plašim se da će se taj trend nastaviti tako“, rekao je Dragan Topalov, menadžer autoplaca.
Pored cene, važan faktor pri kupovini su
servisna knjiga i poreklo automobila. Standardno, najčešći izbor
domaćih kupaca su nemački i francuski proizvođači.