U proteklih deset godina u tekstilnu industriju Srbije uloženo je više od milijardu dolara iz inostranstva, a uskoro se očekuju i novi investitori. Domaća tekstilna industrija do skora je uglavnom bila u potpunosti marginalizovana, jer su u fokusu bile uslužne delatnosti. Međutim, ekonomska i finansijska kriza, kao i događanja na severu Afrike su promeniti takvu sliku. Zbog krize i političkih turbulencija u Africi, zemlje Zapadnog Balkana postale interesantne proizvodne destinacije. Veliki je interes evropskih kuća da plasiraju proizvodnju u Srbiji, a od početka godine javile su se austrijske, nemačke, francuske firme. PKS se trudi da inostranim preduzetnicima skrene pažnju na već postojeće, dobro etablirane domaće fabrike, da im predoči mogućnost dokapitalizacije ili ulaska u zajedničku proizvodnju radi osvaja trećih tržišta.
U proteklih deset godina u tekstilnu industriju Srbije uloženo je više od milijardu dolara iz inostranstva, a uskoro se očekuju i novi investitori, izjavila je sekretar Udruženja Privredne komore Srbije (PKS) za tekstil Vesna Vasiljević.
Domaća tekstilna industrija do skora je uglavnom bila u potpunosti marginalizovana, jer su u fokusu bile uslužne delatnosti. Međutim, ekonomska i finansijska kriza, kao i događanja na severu Afrike su promeniti takvu sliku. Zbog krize i političkih turbulencija u Africi, zemlje Zapadnog Balkana postale interesantne proizvodne destinacije. Veliki je interes evropskih kuća da plasiraju proizvodnju u Srbiji, a kako je za Tanjug navela Vesna Vasiljević, od početka godine javile su se austrijske, nemačke, francuske firme.
Prema njenim rečima, PKS se trudi da inostranim preduzetnicima skrene pažnju na već postojeće, dobro etablirane domaće fabrike, da im predoči mogućnost dokapitalizacije ili ulaska u zajedničku proizvodnju radi osvaja trećih tržišta.
Tako je dolazak u Srbiju najavila je velika austrijska kuća “Volford” koja proizvodi u svetu čuveni donji veš i čarape, a pregovara se i sa francuskim modnim kućama. Najveći investitori u tekstilnu industriju Srbije do sada su italijanske kuće “Golden Lady”, “Calcedonia”, “Beneton”, “Falke”.
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić i generalni direktor Higson grupe (HG) Franc Koler potpisali su prošle nedelje u PKS u Beogradu Memorandum o razumevanju u vezi sa namerama te nemačke kompanije da pokrene proizvodnju tekstila u Srbiji i investira četiri miliona evra.
Kompanija HG bavi se dizajnom, proizvodnjom i distribucijom tekstilne odeće i planira da pokrene proizvodnju u opštini Žitorađa, u nekadašnjoj fabrici “Amer prom” i za dve godine zaposli 1.500 radnika. Najpoznatiji brend ove kompanije je linija sportske, ski, odeće "iguana" čija bi proizvodnja, kako je najavljeno, trebalo da se preseli iz Azije u Evropu.
Kompanija iz svojih fabrika u Indoneziji i Mjanmaru godišnje izvozi tri miliona komada gotovih proizvoda, a planira da 10 do 15 posto proizvodnih kapaciteta prebaci u Srbiju. Godišnji obrt kompanije HG je 60 miliona dolara, a roba iz Srbije će biti izvožena u Evropsku uniju, Rusiju, Ukrajinu i Kazahstan.