Vozači pod lupom

Bez autora
May 09 2012

Od pre par dana, tačnije od 4. maja 2012. godine, na snazi je novi Pravilnik o podeli motornih i priključnih vozila i tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju. Kazne koje će vozači morati da plaćaju u slučanju kršenja novih propisa nisu zanemarljive. Posebna pažnja posvećena je bezbednosti dece. Roditelji će morati dobro da obrate pažnju kakva dečja sedišta kupuju, u skladu sa Pravilnikom, čije će nepoštovanje biti oštro sankcionisano. Dečja sedišta moraju da budu homologovana. Takva sedišta imaju odgovarajuću oznaku koja potvrđuje da su prošla kontrolu kvaliteta, odnosno da je proveren bezbednosni kvalitet tog sedišta. Roditelji koji su već kupili dečja sedišta ne moraju previše da brinu, jer su ona koja se prodaju u našim prodavnicama uglavnom sa oznakom o kojoj govori novi Pravilnik.

Vozači pod lupomOd pre par dana, tačnije od 4. maja 2012. godine, na snazi je novi  Pravilnik o podeli motornih i priključnih vozila i tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju.

Kazne koje će vozači morati da plaćaju u slučanju kršenja novih propisa nisu zanemarljive.

Posebna pažnja posvećena je bezbednosti dece. Roditelji će morati dobro da obrate pažnju kakva dečja sedišta kupuju, u skladu sa Pravilnikom čije će nepoštovanje biti oštro sankcionisano.

Dečja sedišta moraju da budu homologovana. Takva sedišta imaju odgovarajuću oznaku koja potvrđuje da su prošla kontrolu kvaliteta, odnosno da je proveren bezbednosni kvalitet tog sedišta. Roditelji koji su već kupili dečja sedišta ne moraju previše da brinu, jer su ona koja se prodaju u našim prodavnicama uglavnom sa oznakom o kojoj govori novi Pravilnik.

U ovom trenutku većina sedišta koja se nalaze na tržištu imaju propisanu oznaku. Već godinama unazad, ako je neko kupio dečije sedište, ima najverovatnije homologaciju i nema razloga za brigu. Oni koji su kupili dečje sedište bez ove oznake trebalo bi da budu zabrinuti ne samo zbog novih propisa i eventualne kazne, već i zbog bezbednosti njihovog deteta.

Zatamnjivanje auto-stakala nije zabranjeno nijednim članom novog Zakona o bezbednosti saobraćaja Republike Srbije. Ova oblast regulisana je novim Pravilnikom, odnosno članom 72 Pravilnika o podeli motornih i priključnih vozila i tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju na putevima, čime je dozvoljeno zatamnjivanje stakala. Sva stakla iza stuba mogu biti naknadno zatamnjena bez ograničenja, a ukupno dodatno zatamnjenje stakala u ravni vozača ne sme biti veće od 30 posto (ranije je to bilo 25 posto). Prednja šoferšajbna ne sme se naknadno zatamnjivati. Pravilnik reguliše naknadno zatamnjenje i potpuno je nebitno da li je staklo na vozilu bilo zatamnjeno 4, 5, 6 ili 15 posto, jer to zavisi od vozila do vozila.

Ukoliko koristite dečje sedište koje nije homologovano, imate zatamnjena stakla, nemate na svakom sedištu pojas i naslon za glavu, rizikujete da platite kaznu za tehnički neispravno vozilo.

Nove kazne su visoke, pa propisi određuju za pravna lica kazne koje će se kretati i do 600.000 dinara. Kada su u pitanju fizička lica, kazne su 5.000 dinara.

Po novom zakonu biće obavezno i vezivanje pojaseva na zadnjem sedištu. Znači, kada sutra krenete svojim kolima obavezno se vežite, upalite oboreno svetlo i prekontrolišite da li imate prsluk na dohvat ruke, prvu pomoć, trokut i rezervne sijalice. Nemojte telefonirati u vožnji, ako nemate određeni uređaj koji će vam osloboditi ruke, a ako vozite decu do tri godine, obavezno je posebno sedište za njih pozadi.

Ako ste do sada pravili prekršaje, trenutak je da razmislite o promeni navika jer bi ubuduće svaka greška mogla da vas košta mnogo više.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik