Beograd dobija još četiri šoping - mola

Bez autora
Feb 20 2013

Život se, kritikuju sociolozi, mladima sveo na internet, a porodicama na tržni centar iako ih je tek nekoliko u gradu. A kako li će tek biti ako investitori ispune sva obećanja i u naredne dve godine sagrade još najmanje četiri objekta? Beograd će dobiti šoping-molove na Paliluli, Autokomandi, u Zemunu i na Voždovcu, ali će mu na leđima ostati teret teži od svih kamiona, bagera i budućih finansija - gotovo dvostruko više tržnih centara koji su na ivici opstanka ili jedva "dišu". Ako sve bude po planu, za dve godine u prolasku s jednog na drugi kraj grada drugačije neće moći, nego kroz komšiluk trgovinskog centra. Jedan, drugi, treći... I "Ušće" i "Delta siti" koji danas predstavljaju "vrh vrhova", dobiće ozbiljnu konkurenciju...

Beograd dobija još četiri šoping - molaŽivot se, kritikuju sociolozi, mladima sveo na internet, a porodicama na tržni centar iako ih je tek nekoliko u gradu. A kako li će tek biti ako investitori ispune sva obećanja i u naredne dve godine sagrade još najmanje četiri objekta?

Beograd će dobiti šoping-molove na Paliluli, Autokomandi, u Zemunu i na Voždovcu, ali će mu na leđima ostati teret teži od svih kamiona, bagera i budućih finansija - gotovo dvostruko više tržnih centara koji su na ivici opstanka ili jedva "dišu".

Ako sve bude po planu, za dve godine u prolasku s jednog na drugi kraj grada drugačije neće moći, nego kroz komšiluk trgovinskog centra. Jedan, drugi, treći... I "Ušće" i "Delta siti" koji danas predstavljaju "vrh vrhova", dobiće ozbiljnu konkurenciju...

"Višnjička plaza" prostiraće se na površini od 48.000 metara kvadratnih uz parking na pet nivoa. Osim prizemlja imaće i dva sprata prodavnica i jedan nivo za razonodu. Bioskop će se sastojati od osam sala, a centar će sadržati i slot klub, fantazi park i fitnes centar kao i "fast fud kort" na poslednjem spratu sa pogledom na Dunav.

Najavljeni zemunski tržni centar, između "Metroa" i OMV pumpe, investicija je vredna 25,5 miliona evra. Zasada nije poznato mnogo o ovom objektu, ali zgrada površine 15.309 metara kvadratnih verovatno će imati sve što je potrošačima potrebno da ne idu dalje.

Prvi koji bi trebalo da bude završen je šoping-centar "Stadion", gde se nekada nalazilo igralište FK Voždovac, čije se otvaranje očekuje već u martu. On će biti jedinstven u ovom delu Evrope po tome što će imati fudbalski teren na krovu sa 5.000 sedišta, odeljak za hranu, butike i fitnes centar.

Na proleće bi trebalo da počne i gradnja TC "Delta planet" na Autokomandi koji će, prema najavama, imati površinu od 180.000 metara kvadratnih. I ovaj objekat će imati nivo za zabavu: bioskop, spa, velnes, sportski sadržaje i deo za poklonike zdravijeg života, a krov - zelena oaza.

- "Delta planet" će, prema planu, u jesen 2014. ponuditi posetiocima 250 lokala različitog sadržaja. Očekuje se da najmanje 50 brendova prvi put predstavi svoju ponudu na srpskom tržištu, a prikazaće i najveći broj prodavnica velikog formata na jednom mestu, takozvanih ankora - navode u "Delta ril estejtu".

- Prodavnice, uslužne radnje, restorani i kafei prostiraće se na dva nivoa šoping-mola. Ispod je predviđen hipermarket, a iznad nivo za zabavu. Glavni ulaz za posetioce predviđen je iz pravca kružnog toka Autokomanda, na ulazu je planiran veliki trg i bašte kafića, koji će ovom delu grada dati i novu ponudu i novi izgled.

Stari tržni centri su sve češće oblepljeni oglasima za izdavanje lokala, umesto da nude robu u izlozima. Objekat u Takovskoj, na uglu sa Cvijićevom ulicom, nalazi se između dva solitera sa dve, tri hiljade stanara i akademijom sa studentima u dvorištu. Od pedesetak lokala u prizemlju, međutim, radi samo jedan kafić, pošta, dva frizera, obućar, fotokopirnica i dva marketa. Promaja duva pogotovo na prvom spratu, gde ne postoje lokali i kroz prozor koji su stanari razbili kako bi kroz njega prekratili put do parkinga.

- Lokali se izdaju od 80 do 100 evra i to je stvarno najniža moguća cena. I pored toga, mnogi jedva opstaju. Nema ljudi, ne prolaze, stanari samo protrče, kupe u prodavnici šta moraju i vraćaju se - kaže Milka Radulović.

- Zbog jeftine kirije, bilo je zainteresovanih da otvore butike, ali to je uglavnom bila turska ili kineska roba koja nije imala "prođu" ovde jer je skuplja nego sa novobeogradske strane. Nisu mogli ni tih 80 evra da skupe.

Razlog u napuštanju starih lokala mnogi vide u krizi. Ako je prazan novčanik podoban izgovor za sve, kako su onda u pojedinim tržnim centrima uvek gužve?

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik