Ekonomski aspekt odnosa sa EU sve važniji

Bez autora
Jan 30 2013

Kancelarija za evropske integracije Vlade Republike Srbije saopštila je da su na trećem sastanku Odbora za sprovođenje Prelaznog trgovinskog sporazuma između Vlade Srbije i Evropske komisije, koji je danas održan u Beogradu, razmotreni svi aspekti realizacije tog dokumenta. Sastanku su predsedavali direktor Kancelarije za evropske integracije Milan Pajević i direktor Generalnog direktorata za proširenje u Evropskoj komisiji Pjer Mirel. Učesnici sastanka su naglasili da je proces proširenja koristan kako za Srbiju, tako i za Evropsku uniju. Na to ukazuju porast trgovinske razmene i veće mogućnosti za poslovnu saradnju koje utiču na dodatni rast zaposlenosti, ali i na ubrzanje reformi, zbog čega ovi ekonomski odnosi postaju još važniji. Tokom sastanka je istaknuto da se pomenuti prelazni sporazum u protekle tri godine sprovodi na zadovoljavajućem nivou i da je pozitivno uticao na značajan rast srpskog izvoza u EU.

Ekonomski aspekt odnosa sa EU sve važnijiKancelarija za evropske integracije Vlade Republike Srbije saopštila je da su na trećem sastanku Odbora za sprovođenje Prelaznog trgovinskog sporazuma između Vlade Srbije i Evropske komisije, koji je danas održan u Beogradu, razmotreni svi aspekti realizacije tog dokumenta.

Sastanku su predsedavali direktor Kancelarije za evropske integracije Milan Pajević i direktor Generalnog direktorata za proširenje u Evropskoj komisiji Pjer Mirel.

Učesnici sastanka su naglasili da je proces proširenja koristan kako za Srbiju, tako i za Evropsku uniju. Na to ukazuju porast trgovinske razmene i veće mogućnosti za poslovnu saradnju koje utiču na dodatni rast zaposlenosti, ali i na ubrzanje reformi, zbog čega ovi ekonomski odnosi postaju još važniji.

Tokom sastanka je istaknuto da se pomenuti prelazni sporazum u protekle tri godine sprovodi na zadovoljavajućem nivou i da je pozitivno uticao na značajan rast srpskog izvoza u EU. On je u 2010. godini iznosio 32,5 posto, u 2011. godini dodatnih 14,9 posto, i još 4,8 posto tokom prvih 11 meseci 2012. godine.

Takođe, na sastanku je posebno naglašena potreba da se poboljša poslovno okruženje u našoj zemlji u cilju veće otvorenosti za investiranje, s obzirom na to da je ono preduslov za veće zapošljavanje.

Evropska komisija je još jednom istakla posvećenost sa kojom podržava Srbiju u procesu pristupanja, uključujući i finansijsku, tako da je u te svrhe od 2007. godine odobrena 131 milijarda dinara (1,2 milijarde evra).

Od 2000. godine EU je zajedno sa državama članicama bila ubedljivo najveći donator, sa udelom u iznosu od 75 posto svih donacija koje je naša zemlja primila.

Pored bespovratnih sredstava, Evropska investiciona banka i Evropska banka za obnovu i razvoj obezbedile su Srbiji 760 milijardi dinara (6,8 milijardi evra) zajma sa povoljnim kamatnim stopama za razvoj infrastrukture i preduzetništva.

Zajednički je ocenjeno i da je Srbija potvrdila svoju snažnu posvećenost naporima da nastavi sa realizacijom Akcionog plana za sprovođenje preporuka iz Izveštaja EK o napretku iz 2012. godine.

Komisija će, kako je istaknuto, pažljivo pratiti ostvareni napredak s ciljem da Evropski savet što je moguće pre donese odluku o otvaranju pregovora o pristupanju između EU i Srbije, navodi se u saopštenju.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik