Za razliku od alkohola i duvana, koji će početkom februara poskupeti za novi iznos akciza (odnosno rast inflacije u prošloj godini od 12,2 odsto), vozači ne moraju da brinu. Gorivo neće ove godine poskupljivati po osnovu povećanja državnih zahvatanja u svakom litru benzina i dizela, već će akcize na ovu „luksuznu” robu ostati na prošlogodišnjem nivou, kako predviđa i novi Zakon o akcizama.Država će, dakle, sve do 2014. godine, kada predstoji novo povećanje akciza na gorivo od 50 dinara, ove godine na svakom litru benzina i dalje zarađivati 49,6, a dizela 42 dinara. Naredne godine akciza na evrodizel i D2 biće veća za čak četiri dinara – 46 dinara.
Za razliku od alkohola i duvana, koji će početkom februara poskupeti za novi iznos akciza (odnosno rast inflacije u prošloj godini od 12,2 odsto), vozači ne moraju da brinu. Gorivo neće ove godine poskupljivati po osnovu povećanja državnih zahvatanja u svakom litru benzina i dizela, već će akcize na ovu „luksuznu” robu ostati na prošlogodišnjem nivou, kako predviđa i novi Zakon o akcizama.
Država će, dakle, sve do 2014. godine, kada predstoji novo povećanje akciza na gorivo od 50 dinara, ove godine na svakom litru benzina i dalje zarađivati 49,6, a dizela 42 dinara. Naredne godine akciza na evrodizel i D2 biće veća za čak četiri dinara – 46 dinara.
Poštujući preporuke Evropske unije o izjednačenju akciza na dizel i benzin one bi zaključno s 2015. godinom trebalo da se izjednače, posle čega će državna zahvatanja u litru benzina i dizela iznositi po 50, a tečnog naftnog gasa 40 dinara, što je za oko 10 dinara više nego sada, kaže Tomislav Mićović, sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije.
Cilj je i da se smanji razlika između akciza na benzin i TNG. Prvo naredno usklađivanje akciza u skladu sa indeksom potrošačkih cena u prethodnoj godini trebalo bi da bude januara 2016. godine, kaže on.
– Ove mere će doprineti promeni pariteta maloprodajnih cena goriva pa će se samim tim u narednim godinama menjati i struktura potrošnje između benzina, dizela i autogasa, objašnjava Mićović i podseća da je država donela i podzakonska akta koja omogućavaju određenim kategorijama potrošača povraćaj dela plaćene akcize.
Tako će krajnji korisnici goriva za prevoz lica i stvari, tereta u unutrašnjem rečnom saobraćaju, za poljoprivredu, grejanje, proizvodnju struje i toplotne energije i u industriju, imati pravo na povrat određenog dela akcize.
Praksa poslednjih nekoliko godina je da se u januaru menjaju akcize na cigarete i alkoholna pića pa se očekuje da će tako biti i sada. Promena akciza automatski dovodi i do promene cena tih proizvoda prema krajnjim potrošačima.
Za razliku od cigareta kod kojih su akcize strogo propisane, kod promena akciza na pića razlike u cenama su moguće, ali su često od trgovina do trgovina minimalne, potvrđuju u Privrednoj komori Srbije.
Zakon o akcizama, usvojen prošle godine, predviđa dva povećanja akciza godišnje do kraja 2016, najpre za dva dinara, a od polovine 2015. za dva i po dinara. Specifične akcize su u skladu sa ovim zakonom već jednom povećane, 1. oktobra prošle godine, sa 33 na 43 dinara, kad je paklica u proseku poskupela za oko 20 dinara.
U Ministarstvu finansija očekuju da će se iznosi akcize na alkoholna pića, pivo, cigare i cigarilose uskladiti sa indeksom potrošačkih cena za 2012. godinu do kraja januara 2013. godine.
Prema tome pakla cigareta mogla bi da poskupi za 10 dinara. Razlog tog povećanja je usklađivanje varijabilnog dela akcize po načinu obračuna za 2012. godinu.
Sa povećanjem specifične akcize na cigarete do kraja 2016. i uračunatom inflacijom, poresko opterećenje cigareta kroz ovaj namet povećaće se tokom četiri godine na 69 dinara.
Akcize za uvozna alkoholna pića u Srbiji koriguju se svake godine u februaru. Očekuje se da će akciza sledećeg meseca biti uvećana u proseku od osam do 10 odsto.