Sve više koristimo telekomunikacione uređaje, ali nam i dalje najviše muka zadaje kvalitet patika. I prošle godine potrošači su se najčešće žalili na obuću i to posebno sportsku, a slede prijave na računare i mobilne telefone i to najčešće one koji se kod operatera kupuju u paketu. U Nacionalnom registru potrošačkih prigovora u 2015. godini zabeležene su čak 13.934 žalbe potrošača. Predstavnik sektora za zaštitu potrošača iz Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija rekao je da se najviše prigovora odnosilo na obuću - 14,7 odsto, a slede računari - 9,85 odsto, mobilni telefoni - 9,8 odsto i bela tehnika 4,05 odsto. Značajan procenat prigovora potrošača od čak 10,31 odsto odnosi se na usluge vodosnabdevanja, električne energije, gasa, toplotne energije.
Sve više koristimo telekomunikacione uređaje, ali nam i dalje najviše muka zadaje kvalitet patika.
I prošle godine potrošači su se najčešće žalili na obuću i to posebno sportsku, a slede prijave na računare i mobilne telefone i to najčešće one koji se kod operatera kupuju u paketu. U Nacionalnom registru potrošačkih prigovora u 2015. godini zabeležene su čak 13.934 žalbe potrošača.
Predstavnik sektora za zaštitu potrošača iz Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Stefan Cvetković rekao je da se najviše prigovora odnosilo na obuću - 14,7 odsto, a slede računari - 9,85 odsto, mobilni telefoni - 9,8 odsto i bela tehnika 4,05 odsto.
- Značajan procenat prigovora potrošača od čak 10,31 odsto odnosi se na usluge vodosnabdevanja, električne energije, gasa, toplotne energije - dodao je Cvetković.
On je objasnio da udruženja za zaštitu potrošača imaju pravo na pristup Nacionalnom registaru potrošačkih prigovora i u direktnom kontaktu sa potrošačima prikupljaju podatke o žalbama i dostavljaju ih Ministarstvu za trgovinu, a zatim te prigovore unosi u nacionalni registar.
Cvetković je istakao da ovaj registar, koji je počeo lane da radi, prati i otklanja nepravilnosti na tržištu, u cilju zaštite potrošača. Prema njegovim rečima, Institut vansudskog rešavanja potrošačkih sporova već je pozitivno rešio nekoliko zahteva potrošača.
- Očekujemo da u narednom periodu taj institut zaživi i da to bude korisna novina koja će smanjiti troškove i duge mukotrpne sporove - naglasio je Cvetković.
Posreduju potrošači
Sudeći prema izjavama naših čitalaca, rešenje problema s robom kojom nisu zadovoljni moguće je jedino kada interveniše neka potrošačka organizacija. Većina trgovaca nije voljna da odmah zameni obuću koja se rasparala ili odlepila.
- Tek kada sam se požalila Centru za zaštitu potrošača, uspela sam da posle dva bezuspešna pokušaja zamene cipela dobijem novac nazad - priča Marija P., službenica iz Beograda. - Mesec dana sam se preganjala sa prodavcem, a potom sam u roku od 24 časa i uz posredovanje Centra dobila pare nazad.