Državni budžet biće dodatno napunjen od naredne godine i od povećanih akciza. Predlogom izmena Zakona o akcizama, koji je dostavljen Skupštini na usvajanje, predviđeno je povećanje nameta na gorivo i alkoholna pića od januara iduće godine. Vlada je predložila da državni namet za tečni naftni gas bude za dinar veći po kilogramu, da se akciza za dizel poveća za četiri, a za bezolovni benzin za 2,5 dinara po litru. Propisivanjem akcize na derivate nafte obezbediće se godišnje povećanje prihoda po ovom osnovu u iznosu od dodatnih šest milijardi dinara, a predlagači su na stavili oznaku "hitno". Razlozi za donošenje zakona po hitnom postupku sadržani su u potrebi stvaranja uslova da se obezbede dodatni prihodi u budžetu Republike Srbije od 2016. godine, i to od povećanja akcize na derivate nafte, kao i stvaranja uslova koji će omogućiti usklađivanje predmeta oporezivanja akcizom alkoholnih pića sa Zakonom o jakim alkoholnim pićima čija primena je propisna od 1. januara 2016. godine, navodi se u objašnjenju predlagača akta...
Državni budžet biće dodatno napunjen od naredne godine i od povećanih akciza. Predlogom izmena Zakona o akcizama, koji je dostavljen Skupštini na usvajanje, predviđeno je povećanje nameta na gorivo i alkoholna pića od januara iduće godine. Vlada je predložila da državni namet za tečni naftni gas bude za dinar veći po kilogramu, da se akciza za dizel poveća za četiri, a za bezolovni benzin za 2,5 dinara po litru.
Propisivanjem akcize na derivate nafte obezbediće se godišnje povećanje prihoda po ovom osnovu u iznosu od dodatnih šest milijardi dinara, a predlagači su na stavili oznaku "hitno".
- Razlozi za donošenje zakona po hitnom postupku sadržani su u potrebi stvaranja uslova da se obezbede dodatni prihodi u budžetu Republike Srbije od 2016. godine, i to od povećanja akcize na derivate nafte, kao i stvaranja uslova koji će omogućiti usklađivanje predmeta oporezivanja akcizom alkoholnih pića sa Zakonom o jakim alkoholnim pićima čija primena je propisna od 1. januara 2016. godine - navodi se u objašnjenju predlagača akta.
Koliko će to uticati na poskupljenje na pumpama, zavisi i od drugih faktora, kao što su cena nafte i kurs dolara. Ipak, potrošači svakako mogu da očekuju da će gorivo - poskupeti.
- Ukoliko svi drugi parametri ostanu nepromenjeni, cene na pumpama će otići nagore i to ne samo za iznos akcize već i za PDV - kaže Tomislav Mićović iz Udruženja naftnih kompanija Srbije. - Pošto akciza ulazi i u obračun za porez, onda povećanje za dizel neće biti četiri, nego 4,8 dinara, a za benzin ne 2,5 nego tri dinara.
Kada je u januaru 2015. godine povećana akciza za gorivo, na pumpama nije došlo do veće promene zbog najvećeg pada cene nafte u istoriji. U tim okolnostima i benzin i dizel je trebalo da budu osetno jeftiniji, ali je ovaj pad "nadomešten" uvođenjem akcize.
Predlog je i da se akcize na alkoholna pića uvećaju u proseku za dva odsto. Tako će namet na rakije od voća, grožđa ili vino, kako je predloženo, iznositi 124 dinara po litru umesto dosadašnjih 121,89 dinara, a na rakije od žitarica 316, umesto 309,23 dinara.
Namet zbog mladih?
Izmenama Zakona o akcizama planirano je i uvođenje akciza na niskoalkoholna pića u iznosu od 21 dinar, a na pivo 24 dinara po litru. Kako je obrazloženo, taj namet se uvodi kako bi se uticalo na mlade da manje koriste ta pića.
Svake godine povećanje
Udeo državnih zahvatanja u ceni dizela povećavaju se treću godinu zaredom. Početkom januara 2015. je akciza za dizel otišla sa 46 na 50 dinara po litru, a pre toga 2014. godine je povećana za četiri dinara. Što je benzina tiče, akciza je promenjena početkom 2014. godine i to neznatno sa 49,60 na 50 dinara po litru, da bi sada dodatno skočila za 2,5 dinara po litru.