Odnedavno je na bečkoj deponiji „Rautenveg“ „procvetalo“ solarno postrojenje u obliku cveta visokog pet metara. Odeljenje za upravljanje otpadom u gradskoj upravi Beča zalaže se korišćenje sunčeve energije i drugih alternativnih oblika energije.Prilikom puštanja u rad solarnog cveta latice se rašire i usmere u pravcu odakle dolazi sunce. Tako proizvedena električna energija se najviše koristi za voz koji posetioce deponije vozi u razgledanje i za ostale potrebe deponije. Solarni cvet će godišnje proizvesti 3.000 kilovat-sati električne energije, što je više od godišnje potrebe jednog prosečnog bečkog domaćinstva.
Odnedavno je na bečkoj deponiji „Rautenveg“ „procvetalo“ solarno postrojenje u obliku cveta visokog pet metara. Odeljenje za upravljanje otpadom u gradskoj upravi Beča zalaže se korišćenje sunčeve energije i drugih alternativnih oblika energije.
Prilikom puštanja u rad solarnog cveta latice se rašire i usmere u pravcu odakle dolazi sunce. Tako proizvedena električna energija se najviše koristi za voz koji posetioce deponije vozi u razgledanje i za ostale potrebe deponije. Solarni cvet će godišnje proizvesti 3.000 kilovat-sati električne energije, što je više od godišnje potrebe jednog prosečnog bečkog domaćinstva.
Deponija „Rautenveg“ sa ukupno 60 hektara površine velika je kao 85 fudbalskih igrališta i koristi se za odlaganje ostataka otpada nakon spaljivanja u modernim spalionicama. Za modernizovanje deponije „Rautenveg“ Grad Beč je dosta investirao, sa ciljem da bude ekološki održiva i ekonomski isplativa. Od 2009. godine na ovu deponiju se ne odlaže neobrađen otpad.
Deponija „Rautenveg“ je za posetioce otvorena od maja do oktobra, svakog petka i svake prve subote u mesecu.
Fotografije © Kristijan Houdek