Bogati Austrijanci su se udružili i zahtevaju od vlade da ih više oporezuje. Tamošnji bankari, direktori, tajkuni i bogati naslednici kažu da imaju građansku dužnost da vrate deo zemlje koja im je omogućila da 70 odsto njenog bogatstva bude koncentrisano u rukama deset odsto najbogatijih.Porez na bogatstvo nije samo pitanje morala, već i pragmatizma, kaže Kristijan Kek, ekonomista i biznismen koji je takođe nasledio veliku svotu novca. Ne želim da budem bogat u društvu koje ne može investirati u pravedniji sistem obrazovanja, dodaje Kek.
Bogati Austrijanci su se udružili i zahtevaju od vlade da ih više oporezuje, piše austrijski nedeljnik Profil.
List navodi da tamošnji bankari, direktori, tajkuni i bogati naslednici kažu da imaju građansku dužnost da vrate deo zemlje koja im je omogućila da 70 odsto njenog bogatstva bude koncentrisano u rukama deset odsto najbogatijih.
"Porez na bogatstvo nije samo pitanje morala, već i pragmatizma", kaže Kristijan Kek, ekonomista i biznismen koji je takođe nasledio veliku svotu novca.
"Ne želim da budem bogat u društvu koje ne može investirati u pravedniji sistem obrazovanja", dodaje Kek.
Austrija nema porez na nasledstvo, a porez na vlasništvo i oporezivanje najma praktično ne postoje.
"Austrija, zemlja milionera. Austrija, zemlja nejednakosti", naslov je članka u Profilu. "Nigde u Evropi se rad ne oporezuje toliko dok je ostala imovina pošteđena. Uvrnuta je to situacija koja se čak i većini bogataša čini previše zaštitnička. Zato oni zahtevaju veće poreze na bogatstvo i smanjenje poreza na dohodak", piše u nedeljniku.