Double Bubble - mali putnički avion budućnosti

Bez autora
Jun 25 2014

Kako cena goriva igra veliku ulogu i diktira cene u aviokompanijama, NASA je tražila od MIT-a da dizajnira manji avion koj će trošiti manje goriva. Nakon nekoliko godina nastao je "Double Bubble". Avion ima širok trup, motore u zadnjem delu, smanjen raspon krila i obrnuto okrenut nos aviona.Kapaciteta je ukupno 180 sedećih mesta, a ovaj avion bi trošio 70% manje goriva nego standardni Boeing 737, a uz to bi mnogo manje zagađivao vazduh i proizvodio manju buku.

Double Bubble - mali putnički avion budućnostiKako cena goriva igra veliku ulogu i diktira cene u aviokompanijama, NASA je tražila od MIT-a da dizajnira manji avion koj će trošiti manje goriva. Nakon nekoliko godina nastao je "Double Bubble".

Avion ima širok trup, motore u zadnjem delu, smanjen raspon krila i obrnuto okrenut nos aviona.

Kapaciteta je ukupno 180 sedećih mesta, a ovaj avion bi trošio 70% manje goriva nego standardni Boeing 737, a uz to bi mnogo manje zagađivao vazduh i proizvodio manju buku.

NASA veruje da bi ovaj avion bio spreman za let u 2035. godini, za kada se pretpostavlja da će se i avionski saobraćaj duplirati. Injženjeri će verovatno kreirati probni model koji će testirati već ovog leta.

"Zeleni" avioni su na pomolu. Ovo nije prvi put da se priča na temu aviona koji troše dosta manje goriva. Cene kerozina su drastično porasle od recesije iz 2008. godine.

U poslednje tri godine, cene su dostigle najveće vrednosti, i ako se uzme u obzir pad u putovanjima i bukiranju letova, aviokompanije zarađuju otprilike samo 2,4%.

Ako bi avioni leteli na pogon obnovljivih resursa, biogoriva i "zelenog dizela", to bi smanjilo cenu leta, a samim tim i cene karata. U totalu, sve zajedno bi umnogome unapredilo biznis jer je povećanje potrošnje putnika ključni način povećanja zarade aviokompanija.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik