Radnici su danas postavili i poslednju čeličnu gredu na krunastu strukturu na vrhu najvišeg oblakodera u ekonomskoj prestonici Kine, Šangaju - i po visini drugoj zgradi sveta - čime je formalno dostigla finalnih 632 metra. Greda od čelika podignuta je polako kranom na vrh kule i postavljena, objavilo je građevinsko preduzeće "Shanghai Construction Group".Kula Šangaj (Shanghai Tower), zgrada sa 137 spratova, međutim, biće u potpunosti završena tek iduće godine, a planirano je da se otvori sredinom 2015.
Radnici su danas postavili i poslednju čeličnu gredu na krunastu strukturu na vrhu najvišeg oblakodera u ekonomskoj prestonici Kine, Šangaju - i po visini drugoj zgradi sveta - čime je formalno dostigla finalnih 632 metra.
„Greda od čelika podignuta je polako kranom na vrh kule i postavljena“, objavilo je građevinsko preduzeće "Shanghai Construction Group".
Kula Šangaj (Shanghai Tower), zgrada sa 137 spratova, međutim, biće u potpunosti završena tek iduće godine, a planirano je da se otvori sredinom 2015, objavila je novinska agencija Sinhua.
Ta zgrada u trgovačkoj četvrti Pudong, daleko po visini prevazilazi tajvanski kulu Tajpej 101, koja je sa 509 metara bila najviši oblakoder na svetu dok nije izgrađena Burdž Kalifa.
Ali Kula Šangaj ipak ostaje daleko ispod svetskog rekorda od 828 metara visoke „šiljate lepotice“ iz Dubaija.
Izgradnja Šangaj tauera u kojem će biti kancelarije, trgovinski centri, luksuzni hotel i prostor za zabavu, počela je 2008.
U zemljištu oko zgrade su 2012. počele da se pojavljuju dugačke pukotine što je izazvalo strahovanje od sleganja.
Prema podacima agencije za istraživanje „Emporis“, Kina ima dve od 10 najviših zgrada na svetu: Kulu Šangaj i Šangajski svetski finansijski centar (Shanghai World Financial Center), visok 492 metra.