„Фич“: Македонската економија е стабилна и...

May 10 2021

Македонската економија се карактеризира со ниска инфлација и финансиска стабилност како резултат на во...

90% од фирмите го пријавиле својот вистинс...

May 06 2021

Вкупно 69.284 субјекти, односно близу 90% од правните субјектите, во рамки на законскиот рок, во Регис...

Светска банка прогнозира раст на македонск...

Apr 01 2021

Светска банка во најновиот извештај прогнозира раст на македонската економија за годинава од 3,6 отсто...

Расте примената на нетранспарентна постапк...

Mar 23 2021

Најнов извештај за периодот јануари – јуни 2020 година од мониторингот на јавните набавки на Центарот ...

Намалена основната каматна стапка

Mar 10 2021

На седницата на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка, беше одлучено основната...

Исплатени 23,5 милиони евра од кредитната ...

Mar 07 2021

Од бескаматната кредитна линија „Ковид 3”, која се реализира со финансиска поддршка од Европската Униј...

Jавните претпријатија ќе ги бришат каматит...

Feb 17 2021

Во согласност со петтиот пакет економски мерки, јавните претпријатија на државо ниво ќе ги избришат ка...

Владата го претстави Петтиот пакет мерки п...

Feb 15 2021

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи, заедно со министер...

Костадинов: Pаст на индустријата во декември

Feb 02 2021

Навремените и ефикасни економски мерки што ги презедоа Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран За...

Tрета бескаматна кредитна линија од 31 мил...

Dec 13 2020

Обезбедена е нова помош за стопанството, трета по ред бескаматна кредитна линија Ковид 3, во вредност ...

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik