U sektor voda u Srbiji u narednih 20 do 30 godina treba uložiti oko 10 milijardi evra, od čega bi za podzemne vode otišlo od sedam do 10 odsto, kako bi eksploatacija ovog resursa bila održiva. Srbija ima velike kapacitete podzemnih voda koji se mere stotinama kubika u sekundi koja je dostupna za vodosnabdevanja, a u ovom trenutku se koristi svega 15 do 17 kubika u sekundi. Vojvodina ima iscrpljve resurse podzemne vode koja se prekomerno eksploatiše, dok je na jugu ta količina mnogo veća i može obnovljivo da se eksploatiše oko Morave. U velikoj meri, podzemne vode u našoj zemlji su dobrog kvaliteta, mada ima mesta gde je kvalitet postao problematičan, usled pojave nitrata. Rezerve podzemnih voda su mnogo veće od količine koja se eksploatiše, ali izuzetno je važno odrediti prioriotete, odnosno način da se eksploatacija i zaštita podzemnih voda realizuje na održiv način.
U sektor voda u Srbiji u narednih 20 do 30 godina treba uložiti oko 10 milijardi evra, od čega bi za podzemne vode otišlo od sedam do 10 odsto, kako bi eksploatacija ovog resursa bila održiva, izjavio je juče direktor Instituta za vodoprivredu "Jaroslav Černi" Milan Dimkić.
Srbija ima velike kapacitete podzemnih voda koji se mere stotinama kubika u sekundi koja je dostupna za vodosnabdevanja, a u ovom trenutku se koristi svega 15 do 17 kubika u sekundi, istakao je Dimkić na Međunarodnoj konferenciji o podzemnim vodama.
Prema njegovim rečima, Vojvodina ima iscrpljve resurse podzemne vode koja se prekomerno eksploatiše, dok je na jugu ta količina mnogo veća i može obnovljivo da se eksploatiše oko Morave.
U velikoj meri, podzemne vode u našoj zemlji su dobrog kvaliteta, mada ima mesta gde je kvalitet postao problematičan, usled pojave nitrata, ukazao je Dimkić.
"Rezerve podzemnih voda su mnogo veće od količine koja se eksploatiše, ali izuzetno je važno odrediti prioriotete, odnosno način da eksploataciju i zaštitu podzemnih voda realizujemo na održiv način", naglasio je Dimkić.